Irán, ako ho z médií nepoznáte.

Autor: Ladislav Ledényi | 27.12.2011 o 22:55 | (upravené 30.12.2011 o 13:13) Karma článku: 13,06 | Prečítané:  464x

Irán je krajinou mnohých krás, krajinou z ktorej sa ťažko odchádza a aj krajinou kontroverzných protikladov verejného života. Je to skvelá skúsenosť pre zamyslenie sa nad vlastnými pomermi v krajine, nad našou možnosťou slobodného prejavu a vierovyznania. No je to hlavne cestovateľský zážitok, ktorý ostane rezonovať ešte dlho po príchode na Slovensko.

 

Článok je hlavne informačného charakteru o nami navštívených oblastiach.

Upozorňujem, že nižšie uvedené údaje a ceny sa vzťahujú na rok 2011 a sú len približné.

Základné informácie o krajine.

Hlavné mesto : Teherán

 • Rozloha :  1,648,000 km2
 • Populácia : 70,000,000 obyvateľov
 • Mena: Ryal, Toman (bez jednej nuly). 1 euro za približne 15000 Ryalov, 1500 Tomanov
 • Hlavné etnické skupiny :  
  • 60% Peržania
  • 16%Azerbajdžanci
  • 10% Kurdi
  • 2% Arabi
  • 12% Ostatní

Víza.

Slovenské zastupiteľstvo sa nachádza vo Viedni, na Jauressgasse 9-A 1030 Wien.

Na víza si nechajte dostatok času a ak nemáte známeho v Iráne a nemá vám kto poslať pozvánku z krajiny, je možnosť zaistiť komunikáciu ambasád  Iránskymi cestovnými agentúrami.  Celý proces po udelenie víz  trvá od 1,5 týždňa po mesiac v závislosti od dohody s cestovkou v iráne. Skrátený proces stojí okolo 60 eur. Normálny 38 eur. Zaplatíte ešte 50 eur rakúskemu zastupiteľstvu a máte víza. Dokopy vás to celé vyjde minimálne 100 eur aj s cestami do Viedne.

Možnosti cesty do Iránu.

 

 • Lietadlo : Letenky do Istanbulu sa pohybujú  80 eur + platba 60 eur za tranzitné víza na letištnej colnici v Turecku.
 • Autobus: Naša odskúšaná a relatívne lacná varianta. Bratislava(SK) - Sofia(BG) 42 eur (16 hod)

Sofia- Istanbul(TR) 19-20 eur (12 hod)

Turecká hranica si účtuje 15 eur za tranzitné víza s mesačnou platnosťou.

Istanbul- Teherán 35- 45 eur . (48 hod)

Tu je oprávnený strach z presedeného zadku, no sami sme boli prekvapení vysokou kvalitou Iránskych diaľkových linek.

 • Vlak: V Európe je to menej cenovo výhodné ako autobus a aj nepomerne dlhšie cestovanie. z Istanbulu ide z ázijskej strany vlak raz do týždňa. Stojí  40-50 eur, ide tri dni.

 

Teherán

Mesto je obrovské, nesúrodé a veľmi zaľudnené.

Z autobusu sa dostaneme k monumentu islamskej revolúcie.  Severne  od mesta sa tiahne vysoké 4000 metrové pohorie Elborz, na vrcholkoch ktorého  snehová čiapka kontrastuje s vysokou augustovou teplotou. Okolo nás sa črtajú mrakodrapy a záplava malých sivých bytoviek, pôsobiacich zväčša nedokončeným dojmom.

Až keď sa zanoríme hlbšie do mesta, objavujeme množstvo malých parkov s príjemným tieňom, orientálnymi stromkami a pitnou vodou. Hotel pre turistov nižšieho štandardu stojí okolo 36 eur pre dvoch. Mesto je vybavené pohodlnou MHD s vlastným pruhom. Problém je akurát množstvo ľudí ktorí v nej cestujú a nezvyk rozdeleného autobusu na mužskú a ženskú časť. Niekoľko krát sme nastúpili omylom do ženskej časti, odkiaľ nás hnali friško preč. Doprava v Teheráne je naopak skutočne neriadená strela a treba si dávať pozor aj na motorkárov jazdiacich po chodníku a v protismere. Svetelné križovatky tu síce sú, ale bez efektu.

 

3.jpg

 

Damavand

Pod sopku  mt. Damavand v pohorí Elborz sa dostávame z Teheránu taxíkmi. Prístup k sopke je z viacerých dedín v údolí. My sa púšťame klasickou južnou trasou. Do základného tábora sa dostávame autobusom s výpravou mladých Iráncov. Všetci sú mimoriadne veselí a stále majú chuť do spevu a bojových pokrikov. Pre slováka dosť nezvyklý pohľad.

Trasa do druhého základného tábora v 4000m je dobre vyšlapaná, ostatne bez blúdenia medzi stromami je navigácia jednoduchá. V tábore je v prevádzke horská chata, pod ňou v svahu vystavané terasy pre stany. Na horskej chate, alebo v turistickej agenture v mestách pod sopkou je nutné zaplatit poplatok za výstup. Platia iba cudzinci a keďže ich tam okrem nás moc nebolo, nevyhli sme sa mu. Platí sa 36 eur alebo 50 dolárov.

Samotný výstup na 5670 metrov vysoký Damavand trvá okolo 6-7 hodín a odmení nádherným výhľadom na všetky svetové strany. Pozor od 4000 metrov vyššie sa drži permanentne sneh aj v lete. Treba na to myslieť pri výbere výstroja. Za dobrého počasia výstup nieje technicky náročný. V zime je to ideálne miesto pre skialpovú túru. Pozor tiež na sírne výpary, ktoré sťažujú už aj tak toporné dýchanie. Je vhodné si vziať nejakú rúšku.

 

7.jpg

 

Kaspické more

Po výstupe na sopku sa tešíme ku Kaspickému moru vzdialenému iba niekoľko hodín cesty autom.

Prichádzame do prímorského mesta Mahmmudabad. V očakávaní peknej pláže sa rútime k moru. Nemilo nás prekvapí neskutočná vlhkosť vzduchu, množstvo Iráncov člapkajúcich sa v 10 centimetrovej vode a hromada odpadkov všade okolo. Máme malú trpezlivosť s hľadaním si lepšieho miesta na kúpanie. Vyberáme sa na druhý deň znova do Teheránu , odkiaľ chceme cestovať na juh krajiny.

Po ceste stretáme mladých študentov, ktorí nás pozývajú k sebe domov a sú ochotní sa nám venovať počas cesty ešte niekoľko dní. Všeobecne treba vyzdvihnúť pohostinnosť miestnych a ich úprimný záujem o nás, bez podozrenia, že na nás ako turistoch chcú zarobiť. Toto je oproti turkom veľký rozdieľ vo vnímaní cudzincov a aj jeden z dôvodov prečo sa vybrať zrovna do Iránu.

Mladí sú často ochotní rozprávať o problémoch  v krajine, o ich pocite neslobody a túžbe po zmene. Staršia generácia vidí problém v čoraz drahšej rope a zvyšujúcej sa nezamestnanosti v krajine.

 

1.jpg

Shiraz, Persepolis

Shiraz, kultúrne, univerzitné a historické centrum Iránu nás oslovuje krajšou výstavbou , zasadením do suchej hornatej krajiny a čulým ruchom vo večerných hodinách. Cestujeme  so študentom , ktorý sa vracia po semestri na vysokej domov. Pozýva nás na rodinný obed, spoznávame aj jeho ďalších priateľov. Už po niekoľký krát okúsime domácu kuchyňu, tradične prestretú na koberci v obývačke. Hlavný chod je korenená ryža s brusnicami. Chutné je aj mäso v rôznych omáčkach a výborný šalát. Ako dezert sa podáva zmrzlina a misa ovocia. Je to zážitok.

Persepolis je asi hodinku vzdialená historická zrúcanina mesta starovekej Perzskej ríše. Ak cestujete do Iránu je to povinná návšteva, ktorá uspokojí všetkých obdivovateľov pamiatok a vyvolá otázky o spôsobe života a vyspelosti Peržanov spred tisícročí.

 

6.jpg

Bushehr

Prímorské mesto v Perzskom zálive, 6 hodín cesty autobusom juhozápadne od Shirazu.  Naša túžba okúpať sa tu konečne nachádza uspokojenie. Pieskové pláže lemované útesmi sú ideálnym miestom slovenských predstáv o dovolenke pri mori. Jediným negatívnym spestrením zážitku je prítomnosť vojenských základní s protilietadlovou obranou, strážiacich novopostavenú jadrovú elektráreň. Vzhľadom na to, že stanujeme pri plote základne, snažíme sa byť nenápadní. Teplota je tu neskutočne vysoká a more je vlastne takmer uvarená polievka ale tešíme sa.

 

4.jpg

Esfahan

Ďalšia povinná zastávka cestovateľa. Mesto s najväčšou kresťanskou a židovskou komunitou. Množstvo parkov, mešít, kamenných mostov,  kostolov je obkolesených nádhernými orientálnymi parkami, s neskutočným  citom pre farbu, kompozíciu výsadby a výberu drevín. Dominantou mesta je Imamovo námestie ohraničené najstarším krytým bazárom v meste. Kúpiť sa tu dá všetko od výmyslu sveta, no základ tvoria ručne maľované obrázky na ťavej kosti a pred našími očami ukuté hrnce. Všade rozvoniava orientálne korenie , počuť hlasné pozývanie predavačov do svojich obchodov.

 

5.jpg

Esfahan je našou poslednou zastávkou v Iráne. Vraciame sa do Teheránu a odtiaľ znova autobusom cez Tureckú hranicu. S hraničnou kontrolou nemáme najmenší problém. Púšťajú nás bez vybalenia batožiny. Výlet aj s vízami stál 500 eur a trval tri a pol týždňa. Ak ste doteraz váhali, neváhajte, neoľutujete.

 

2.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?